الناز شاکردوست چراغ پنجمین حراج تهران را روشن کرد!

الناز شاکردوست چراغ پنجمین حراج تهران را روشن کرد!

حراج تهران در پنجمین سال برگزاری‌اش در شرایطی با رکوردهای تاریخی در فروش آثار هنری همراه بود که حضور چهره‌ها در این حراجی پررنگ‌تر از سال گذشته بود، به گونه‌ای که الناز شاکردوست پس از دو سال حضور غیابی در این حراج، امسال شخصاً حضور یافت و نخستین اثر عرضه شده در این حراج را خریداری کرد.
به گزارش «تابناک»، پنجمین حراج هنری تهران در شرایطی شب گذشته (شامگاه جمعه هفتم خرداد ۱۳۹۵) برگزار شد که رضا کیانیان دیگر چکش حراج را به دست نداشت و با توجه به خداحافظی‌اش در انتهای حراج سال ۱۳۹۴، اجرای حراج پنجم به طور کامل توسط حسین پاکدل صورت پذیرفت؛ اقدامی که برای مجریان یک دستمزد خاص دارد و بر خلاف تصور عوام، درصدی از فروش در حراج تهران به مجریان تعلق نمی‌گیرد.
فروش ۷۹ اثر در مجموع به قیمت ۲۵ میلیارد و ۳۶۲ میلیون تومان، فروش شش اثر بالای یک میلیارد تومان که چهار اثر آن به هنرمندانی تعلق دارد که در قید حیات هستند و فروش ۵۴ اثر بالای یکصد میلیون تومان، بخشی از دستاوردهای این رویداد فرهنگی اقتصادی بود که مسیر رو به رشد این حراج و گسترش سریع ظرفیت اقتصادی این حراجی جوان را نشان می‌دهد.
این حجم از سرمایه گذاری نشان می‌دهد که توجه به آثار هنری به عنوان کالاهایی که به مرور زمان از ارزش افزوده‌ای بالایی برخوردار می‌شوند، بیشتر شده و احتمالاً رشد گردش مالی حراج تهران در دوره‌های آینده، پلکانی و با منحنی تند خواهد بود.
از اتفاقات جالب دیگر آنکه برخی چهره‌ها و سلبریتی‌ها نیز حضور جدی در این حراج داشتند, از جمله این چهره‌ها الناز شاکردوست، بازیگر سینما بود که نخستین اثری را که روی میز حراج رفت و متعلق به ناصر اویسی بود، به قیمت ۹۵ میلیون تومان خریداری کرد.
شاکردوست دردو دوره پیشین حراج تهران نیز خریدهایی از طریق اعزام نماینده‌اش به این حراج داشته، ولی در این دوره برای نخستین بار شخصاً در حراج حضور یافت و خرید کرد که خریدش توسط حسین پاکدل اعلام شد. شاکردوست مدتی است که سراغ جمع آوری آثار هنری و ایجاد کلکسیون رفته و ظاهراً مجموعه‌ای نه چندان وسیع از آثار هنری را تا اینجا خریده است.

resized_599128_809 resized_599129_952

آنا نعمتی، بازیگر سینما نیز از دیگر چهره‌هایی بود که در این حراج حضور یافت؛ اما اعلام نشد اثری خریداری کرده است. علی دایی بازیکن سابق و مربی کنونی فوتبال نیز در کنار طیف وسیع مشاغلش که از تولیدی لوازم ورزشی تا جواهر فروشی را شامل می‌شود، به خرید آثار هنری نیز می‌پردازد و پای ثابت حراج تهران است؛ اما اینکه آیا او خریدی در حراج پنجم داشته نیز همچون آنا نعمتی نامشخص است.
این حراج که به آثار اساتید کلاسیک و مدرن ایران اختصاص داشت، ۱۵ تابلو از نقاشی آکادمیک ایران شامل آثار اساتید نقاشی واقع گرا، نگارگری نوین و قهوه خانه را در کنار ۶۵ اثر از اساتید مدرنیست ایران ارائه کرده بود و آثار هنرمندان معاصر در این مجموعه غایب بوده و به حراج دیگری موکول شده است.
عنوان گران‌قیمت‌ترین اثر هنری به فروش در ایران به نقاشی ۱۲۰ در ۱۸۰ سانتیمتریِ «درختان» اثر سهراب سپهری رسید که در رقابتی نفس‌گیر میان چندین خریدار، سه میلیارد تومان چکش خورد. دومین رکورد این شب نیز به تابلوی دیگری از سپهری تعلق گرفت که یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان فروخته شد.
نقاشی از یک گلدان زیبا اثر منوچهر یکتایی هنرمند ۹۴ ساله که به عنوان آخرین اثر به روی میز حراج رفت، یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلویی از استاد محمود فرشچیان در نخستین حضور در حراج تهران به رکورد یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان دست یافت؛ “تعالی” عنوان این تابلوست که با تکنیک اکریلیک روی مقوا در سال ۱۳۸۳ خلق شده است. دو نقاشی خط هم به جمع میلیاردی های اقتصاد هنر ایران راه یافتند: تابلوی آبی رنگ ” رقص آبی”، سید محمد احصایی و تابلوی ص+ ه+ ص حسین زنده رودی.
حراج تهران پنجم، حائز رکورد جالب توجه فروش هشت اثر بالای ۵۰۰ میلیون تومان هم بود‌: اثر زیبای “خانواده سبز” منیر شاهرودی فرمانفرماییان بانوی ۹۴ ساله که آیینه کاری و نقاشی پشت شیشه را تلفیق نموده ۹۰۰ میلیون تومان چکش خورد، نقاشی ” طبیعت بیجان” بهمن محصص که در سال ۱۳۴۷ خلق شده ۸۵۰ میلیون تومان و نیز اثری از منصور قندریز از بنیانگذاران سبک سقاخانه که در سال ۱۳۴۳ خلق شده ۸۵۰ میلیون تومان به فروش رسیدند؛ تابلوی من و پرواز اثر جلیل ضیاپور از پیشگامان مدرنسیت ایرانی ۷۲۰ میلیون تومان، اثر بدون عنوانی از منوچهر یکتایی ۷۰۰ میلیون تومان، اثر بدون عنوانی از حسین زنده رودی ۶۵۰ میلیون تومان، نقاشی از حسین کاظمی ۵۵۰ میلیون تومان و نقاشی دو قطعه ای از آیدین آغداشلو از مجموعه خاطرات انهدام، سال صفر سال یک، ۵۰۰ میلیون تومان چکش خوردند.
آثار جمع دیگری از بزرگان هنر ایران در این شب به قیمت های خیره کننده ای دست یافتند؛ سه اثر از سه استاد برجسته، جداگانه به رکورد ۴۵۰ میلیون تومان دست یافتند: نقاشی شکار حیوانات علی اکبر صادقی، نقاشی انتزاعی از فریده لاشایی و نیز کاری از مسعود عربشاهی، هر سه روی عدد ۴۵۰ چکش خوردند، مجسمه ای از پرویز تناولی از سری دیوار ۴۰۰ میلیون تومان، و اثری از مهدی ویشکایی که پرتره یک زن است ۳۶۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.
در ادامه اثری از پرویز کلانتری که یک هفته است، دنیای فانی را وداع گفته، به روی میز حراج رفت. حسین پاکدل، مجری حراج از حضار خواست به یاد او از جای برخیزند؛ نقاشی کویری کاهگلی او ۳۲۰ میلیون تومان فروخته شد. اثری از ابوالقاسم سعیدی ۳۰۰ میلیون تومان، سه اثر از پرویز تناولی، مسعود عربشاهی و ناصر عصار هر یک ۲۸۰ میلیون تومان ، دو اثر از بهجت صدر به همراه اثری از کمال الملک هر یک ۲۶۰ میلیون تومان، سه اثر از جلیل رسولی، پروانه اعتمادی و حسین کاظمی هر یک ۲۴۰ میلیون تومان، سه اثر از جعفر پتگر، کوروش شیشه گران و نصرالله افجه ای هر یک ۲۲۰ میلیون تومان، سه اثر از ژازه تباتبایی، ناصر عصار، سیراک ملکونیان هر یک ۲۰۰ میلیون تومان، دو اثر از غلامحسین نامی و ژازه تباتبایی هریک ۱۹۰ میلیون تومان، دو اثر ازمحسن وزیری مقدم و سید محمد احصایی هر یک ۱۸۰ میلیون تومان، نقاشی خط رضا مافی ۱۶۰ میلیون تومان، دو اثر از لیلی متین دفتری و مهدی ویشکایی هر یک ۱۴۰ میلیون تومان، اثری از حسین طاهرزاده بهزاد تبریزی ۱۳۰ میلیون تومان، پنج اثر از سونیا بالاسانیان، هوشنگ پزشک نیا، صداقت جباری، منیر شاهرودی فرمانفرماییان و هانیبال الخاص هر یک ۱۲۰ میلیون تومان، دو اثر بهمن دادخواه و عیسی بهادری ۱۱۰ میلیون تومان و دو اثر از ایران درودی و هوشنگ پزشک نیا هر یک ۱۰۰ میلیون تومان چکش خوردند.
بیست و پنج اثر هم در پنجمین حراج تهران زیر یکصد میلیون تومان به فروش رسیدند: سه اثر از ناصر اویسی، کیخسرو خروش و علی محمد حیدریان هر یک ۹۵ میلیون تومان، نقاشی سیراک ملکونیان ۹۰ میلیون تومان، سه اثر از عبدالرضا دریابیگی، علی اکبر مزین الدوله و حسین ارژنگی هر یک ۸۵ میلیون تومان، دو اثر از حسین قوللر آقاسی و حسین محجوبی هر یک ۷۵ میلیون تومان، نقاشی از احمد اسفندیاری ۷۰ میلیون تومان، دو اثر از محمود جوادی پور و جواد حمیدی هر یک ۶۵ میلیون تومان، چهار اثر منوچهر نیازی، ابوالحسن صدیقی، علی اصغر پتگر و هادی هزاوه ای هر یک ۶۰ میلیون تومان، دو اثر از محمد مدبر و محسن سهیلی هر یک ۵۵ میلیون تومان، دو اثر از منصوره حسینی و میشا شهبازیان هر یک ۵۰ میلیون تومان، نقاشی علی رخساز ۴۴ میلیون تومان، نقاشی دیگری از احمد اسفندیاری ۴۲ میلیون تومان، نقاشی از جلال شباهنگی ۳۴ میلیون تومان، اثری از محمد ابراهیم جعفری ۳۲ میلیون تومان و نقاشی از حسینعلی ذابحی ۳۰ میلیون تومان. تصاویر: محمد نمازی

599120_479

resized_599124_908

resized_599123_108

resized_599119_995

resized_599127_185

resized_599126_624

resized_599125_876

resized_599121_715

resized_599122_161

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

72078_636001219926808232_mdownload